Pár tipů nejen na štědrovečení tabuli
Už od pradávna je kapr považován za rybu, co si každoročně servírujeme právě na štědrovečerní menu. A proč právě kapr? Kdysi nebyl kapr považován jako maso a bylo tradicí mít postní jídlo, takže se právě kapr jevil jako nejlepší varianta. Navíc ryby byly snadno dostupné. Avšak nebyl to jen kapr, jedly se i další sladkovodní ryby jako třeba lín, nebo sumec. Ale právě kapra máme všichni spojeného s právě českým štědrým večerem. A je to moc hezká tradice, já osobně mám kapra a všeobecně ryby moc rád. Pamatuju se, jak můj pradědeček kapra nejedl, protože prý smrděl bahnem a byl tučný. Takže babička mu dělala smaženého králíka. Také si pamatuju a vidím to jako dnes, jak se naše babička každý Štědrý večer dusila kostí, ale naštěstí to vždycky dobře dopadlo, taky velmi dlouho jedla a vždycky si přidala a my samozřejmě kvůli ní museli čekat dlouho na Ježíška. Kapr, ale dnes už nesmrdí bahnem, myslím, že ani tehdy, že to jsou jakési předsudky a filety jdou naporcovat tak, aby neměly kosti. Nebojím se servírovat kapra ani svým dětem.
Optimální velikost kapra pro 4 až 6 člennou rodinu je v rozmezí 2 až 3 kil. Já kupuji kapry vždycky 2 kolem 2,5 kil. Připravuju z něj filety na smažení, pečení, máme rádi kapra pošírovaného a také polévku z něj, ta nesmí chybět.
Právě na vánoce jsou kapři čerství, spíš si dávejte pozor, aby nebyl nijak poškozený, poraněný, neměl by plavat na boku, prostě pěkný zdravý kapr. Pokud si kapra necháte už vykuchat, máte to bez práce, pokud to děláte doma a budete mít v plánu dělat rybí polévku, určitě si nechejte vnitřnosti, vyhoďte střeva, žluč a vzduchový balónek. Jestliže se Vám podaří roztrhnout žluč, vnitřnosti bez milosti vyhoďte, polévku lze uvařit i z hlavy a odřezků, rozhodně je do polévky přidejte. Pokud se rozhodnete kapra koupit již vyfiletovaného a vykuchaného, pamatujte na to, že bude vždy dražší, protože práci už za Vás provedl někdo jiný.
Mám rád tradici< a proto míváme na Štědrý večer kapra smaženého a rybí polévku. Ale mám rád změnu a proto mám pro vás pár tipů jak kapra připravit prostě jinak.
Štědrovečerní polévka
Já připravuji polévku většinou z vnitřností a hlav ze dvou kaprů.
Takže na toto množství potřebujeme 1 větší mrkev, 1 petržel a asi 150g celeru. Také si nachystám bobkový list, snítku čerstvého tymiánu, černý pepř asi 5 kuliček, 2 kuličky nového koření. Očištěnou a nakrájenou mrkev, petržel, celer zarestujeme chvíli na trošce másla a zalijeme vodu. Přidáme vnitřnosti a polévku osolíme. Vaříme na mírném plameni hodinu a poté scedíme, aby zelenina nebyla rozvařená.
Hlavy z kapra a odřezky vaříme zvlášť, to kvůli kostičkám, aby se nám nedostaly do vývaru nebo zeleniny, vaříme v osolené vodě spolu s kořením. Vaříme také asi 1 hodinu až hodinu a půl a sbíráme pěnu, která se tvoří. Po uvaření oba vývary scedíme do jednoho a ochutnáme, jestli je dostatečně silný. Pokud se nám zdá vývar málo silný, tak ho ještě vaříme a redukováním zesílí. Jakmile jsme s chutí spokojeni, přidáme zelenin a pokrájené vnitřnosti, obrané maso z hlavy a můžeme podávat. Polévku dochutíme páru kapkami citronové šťávy a nasekanou hladkolistou petrželkou.
Pečený kapr
Tato jednoduchá úprava, dá vyniknout přirozené chuti a vůni kapra. Lehké a výborné jídlo.
Potřebujeme: celý kapří filet asi 800g nebo 4 řízky z kapra na 4 porce. Kapra osolíme a posypeme drceným kmínem z obou stran. Dáme na pekáč nejlépe na pečící papír, na každý kousek kapra dáme oříšek másla a pečeme v předehřáté troubě při 180 stupních asi 15 minut (celý filet), řízky asi 10 minut.
Mezitím si připravíme jako přílohu valašský bramborový salát, na 4 porce potřebujeme asi 700g brambor, 70g špeku, 1 střední cibule, ocet, cukr, sůl.
Brambory umyjeme a dáme vařit ve slupce. Jakmile jsou uvařené, tak je oloupeme a nakrájíme na plátky. V rendlíku si orestujeme špek a cibulku do křupava a nasypeme na pokrájené brambory do mísy. Do stejného rendlíku nalijeme asi 1,5 dcl vody, půl lžičky soli, 3 lžíce octa a půl lžíce cukru krystal a přivedeme k varu. Nálev by měl být silný sladkokyselý, prostě takový, aby tam bylo všeho hodně. Záleží také na Vaší chuti. Tento nálev přidáme k bramborům, zamícháme a necháme chvíli odležet, aby se brambory ochutily nálevem. Do takto upraveného salátku můžeme také přidat blanšírované bílé hlávkové zelí. Na toto množství salátu asi 200g. Salát podáváme vychlazený nebo vlažný. K pečenému kaprovi se velmi hodí.
Tuto úpravu kapra pečením mám moc rád, protože je tak různorodá. Vyhrajte si s kořením, střídejte a kombinujte. Věřte, že pokaždé budete mít úspěch. Ke kaprovi se hodí mletý zázvor, mletá paprika, klidně i kari, bylinky jako je tymián, šalvěj nebo koriandr. Výpek, který zbude z pečení je výborný základ k omáčce třeba s jarní cibulkou , kapary nebo s citronem. Jako přílohy kombinujte klidně luštěniny jako je čočka nebo hrách. Kapr je vynikající například s rizotem nebo houbovým kubou.
Kapr na černo
Receptů na tuto úpravu kapra je nespočet. Vždy záleží na Vaši chuti a fantazii.
Na přípravu kapra na černo budeme potřebovat: 8 porcí kapra, kořenovou zeleninu ( 2ks mrkev, 2ks petržel, střední celer), třtinový cukr asi 2 lžíce, zavařeninu asi 70 g – lze použít povidla, nebo borůvkovou či rybízovou marmeládu, sušené ovoce dohromady asi 200 g (meruňky, švestky, brusinky, hrozinky…) a vlašské ořechy či mandle – dohromady asi 150 g.
Dále potřebujeme 1 litr vývaru, 1,5 bílého vína a koření – bobkový list, snítku tymiánu, celý pepř asi 8 kuliček, nové koření asi 2 kuličky, máslo na zarestování a sůl.
Do hrnce na máslo dáme orestovat kořenovou zeleninu, až nám zezlátne, přidáme třtinový cukr. Necháme zkaramelizovat. Přidáme koření, aby pustilo aroma, sušené ovoce, oříšky a zavařeninu. Zalijeme vínem a až se tekutina odpaří, přidáme osoleného kapra a lehce opékáme z obou stran. Zalijeme horkým vývarem a necháme chvíli dusit. Asi po 10 minutách vyjmeme kapra a necháme omáčku na mírném varu produsit a lehce zredukovat. Pokud se nám zdá řídká, můžeme zahustit strouhaným perníkem. Podávejte s bramborovou kaší nebo domácími bramborovými noky.
Pečenáče z kapra
Pokud Vám ze štědrovečerní večeře zbyl smažený kapr nebo to děláte jako já, že kupujete a smažíte navíc, abyste mohli mít pečenáče, tak směle do toho.
Budeme potřebovat: na kilo kapra 1 litr tekutiny. Takže svaříme 500 ml vody a 500 ml octa s bobkovým listem, 10 g solí a asi 100 g cukru. Do sklenice prokládejte rybu spolu s cibulí a mrkví, tyto vrstvy střídejte. Kdo má rád pikantnější nálev, nebojte se přidat sušenou chilli papričku. Usmaženého kapra dejte do sklenic a zalijte nálevem, uschovejte do lednice a po 5-ti dnech, s chutí do toho!
Moje babička vždycky byla nachystaná na zimu. Mívala na mrazáku podušené hřiby na másle nebo sádle. Zkuste i toto přidat do nálevu, bude to zase něco jiného.
Smažený kapr s jogurtem
Potřebujeme: 600g kapra nakrájeného na nudličky, bílý jogurt – řeckého typu, čerstvý tymián, sůl, pepř, nadrcené vlašské ořechy.
Připravíme si marinádu z jogurtu, tymiánu, soli a pepře. Kapří nudličky necháme v marinádě marinovat nejlépe do druhého dne.
Poté nudličky i s marinádou obalujeme v nadrcených vlašských oříšcích a smažíme na rozpáleném oleji. Podáváme se šťouchaným bramborem nebo s jemnou bramborovou kaší a restovanou zeleninkou.
Kapr pošírovaný na víně
Potřebujeme: 1kg kapra, 500ml bílého vína, olivový olej, tymián, pepř, sůl, bobkový list a 300g kořenové zeleniny.
Vezmeme filet z kapra a prořízneme na několika místech kůži, z oleje, soli a pepře uděláme marinádu, kterou vetřeme do filetu.
V hrnci přivedeme k varu kořenovou zeleninu, víno a koření. Stáhneme teplotu a vložíme filety. Pošírujeme asi 5 minut pod bodem varu při teplotě asi 85°C (tekutina se jen chvěje, sem tam bublinka). Podáváme například s dýňovo-bramborovým pyré.
Věřím, že jsem Vás inspiroval do zkoušení nových věcí a budu rád, když mi napíšete komentář, která varianta vám nejvíce chutnala nebo jak připravujete kapra právě vy.
Mějte krásný adventní čas a spoustu dobré nálady kolem sebe.
Tomáš