Sezónní potravina, jakou má logiku?

V kamnech hoří oheň… polena práskají… za okny mrzne, až praští a všude je kopa sněhu! Vy za oknem… Usrkáváte z plného šálku, ze kterého se ještě kouří… Pravá zimní idylka, která zrovna v těchto dnech může být více či méně vzdálená pravdě. Pravda však jedna existuje s naprostou jistotou. Je zima! Zima jako roční období. Období, kdy je celá příroda v našich končinách ve fázi vegetativního odpočinku, zvířata i rostliny. Příroda odpočívá a sbírá síly na další roční období. Proč si myslíte, že my lidi to máme jinak?

Vím, venku to někdy vypadá jako na jaře (tento týden bylo i 7°C a ptáčci zpívali), ale to nic nemění na věci, že jsme uprostřed zimy. Cítíme se unavenější, přibereme na váze a člověk je tak nějak línější a moc se mu do ničeho nechce. Myslíte, že by to mohlo mít taky spojitost s tím, co jíme a pijeme? Vždycky!

Není třeba otevírat google, encyklopedie ani studovat nejnovější studie. Stačí se zamyslet, jak to bylo dřív, a co že to ty naše babičky v zimě vařily a z čeho! Zároveň se musíme zamyslet nad krajovou kuchyní. Krajová kuchyně a zvyky s ní spojené mají vždy velkou logiku, která vychází z potravin, které se v dané oblasti pěstují, sklízejí, chovají a dají uskladnit. Poskytují nám tak nezbytné vitamíny a minerály a pomáhají našemu imunitnímu systému. Je sice moc hezké si v zimě koupit jahody, ale kromě toho, že nemají žádnou chuť, stojí majlant, tak ani z hlediska výživy to nemá žádný význam. Radši si dejte jablíčko, co máte ve sklepě vedle brambor. Neměla by tam také chybět kořenová zelenina uskladněná v písku, tak vypadá a chutná jako když ji v létě vytáhnete ze země. Co zelí našlapané v kamenině, máte? Regály plné zavařovaček s kompoty, moštem, marmeládami, povidly,  zeleninovými čalamádami, okurky a kvašáky? Nasušené ovoce ze sadu i z lesa, pytlíky s bylinkami v létě nasbíranými na přípravu čajů, odvarů i jen tak jako koření, sušené i zavařené lesní hříbky. Výběr jídelníčku se skládal z těchto dostupných sezónních potravin, které byly vhodné na uskladnění.

Také náš jídelníček by se měl v zimě alespoň částečně řídit sezónními potravinami, hlavně co se ovoce a zeleniny týče. Měli bychom zařadit potraviny, které zahřívají náš organismus a posilují imunitu. Při správném jídelníčku jsme odolnější vůči virům a nemocem, máme více energie a celkově se cítíme lépe. Například takový zázvor, když ho sníte nebo vypijete odvar, cítíte, jak Vás zevnitř zahřívá, naopak takový ledový salát patří mezi potraviny, které ochlazují organismus a právě tyto „ochlazovací“ potraviny mohou vést ke snížení imunity v zimním období.

Zařazujte do jídelníčku polévky, střídejte vývary, krémové polévky a zahušťované. Nebojte si dát polévku klidně i k snídani. Výborné jsou luštěniny. Zkuste si z nich udělat různé pomazánky nebo saláty, třeba salát z červené čočky. Luštěniny lze také zařadit nebo jimi částečně nahradit mléčné výrobky jako jsou sýr, kefír, jogurty, protože tyto mají onu ochlazovací funkci.

Snažte si dát teplý oběd každý den. Vhodné přílohy jsou v zimě obiloviny jako je pohanka, jáhly, bulgur nebo kuskus. Zelenina by měla být z větší části tepelně upravená, stačí lehce v páře nebo na grilu, aby neztrácela příliš vitamínů. Čerstvá – syrová zelenina ochlazuje. Vhodná je spíše kořenová zelenina, výborná je dušená mrkev nebo červená řepa v jakékoliv úpravě a také kysané zelí, to jezte ve větší míře.

Z ovoce jsou vhodná jablíčka a hrušky, citrusy i banány ochlazují. Je tu však řešení v podobě koření, které můžete přidávat do každého jídla: zázvor, skořice, hřebíček, badyán, kmín, kari a kurkuma, muškátový oříšek, pepř a řada dalších. Banán či kiwi se skořicí je nejen výborný, ale zároveň řeší problém s ochlazováním organismu a stává se tím vhodný.

Na snídani zvolte teplou ovesnou kaši s jablky a skořicí nebo nejrůznější obilné či jáhlové kaše namísto jogurtu. Bude to jistě hřejivý start nového dne!

Když maso, tak volte vepřové, drůbeží, jehněčí a kozí maso. Netřeba se bát ani tuků a klidně zařaďte i tučnější rybu jako je například losos.

Pokud se rozhodnete vyřadit mléčné výrobky úplně, nahraďte je kysaným zelím nebo kvařáky, Vaše tělo vám poděkuje.

Co tedy budeme pít, když už jsme pojedli? Zajisté čaje, kvalitní černé a ovocné čaje, zelené v zimě vynecháme. Skvělé zahřívadlo je zázvor v podobě čaje nebo limonády. Krásně Vás prohřeje také sklenice horké vody se skořicí nebo zejména po ránu horká voda s rozemletým lněným semínkem na lačno. Zima je obdobím punčů a svařáků, víno volte raději červené než ochlazující bílé. A dobrá zpráva pro milovníky čokolády: právě horká čokoláda má zahřívací účinek – přidejte chilli a studené nohy vám už nehrozí. Z prochladnutí na sjezdovce Vás stoprocentně vytáhne čaj a rum v jakékoliv kombinaci, horký grog a v Itálii legendární Bombardino, tak bacha ať se moc nezbombardujete!

Mějte krásnou odpočinkovou zimu plnou výtečných chutí!

Tomáš Smoček

Komentáře