A zrovna budu! Všichni ho známe, lidstvo zná a používá med po tisíciletí. Průzračná zlatavá tekutina plná chuti a zdraví. Kde med vlastně vzniká a proč? Abychom dostali med, musíme začít u rostlin. Rostliny produkují ve svých květech nektar a to z jediného prostého důvodu. Proto, aby přilákaly včely, které se nektarem živí. Včelky hledají nektar a přelétávají z květu na květ, tím přenášejí pyl a květy opylují. Víme, že bez toho by nebyla úroda. Včela nosí nektar v medovém váčku a než doputuje do plástve, včely si ho několikrát předají jedna druhé. Tím ho obohatí o své trávící enzymy a také tímto předáváním snižují obsah vody z původních 70-ti procent na 17 procent. Teprve touto cestou se z nektaru stává med a včely ho uloží do pláství jako svou potravu pro zimní měsíce.
Med tvoří z 80-ti procent cukr hroznový – glukóza. Zbytek tedy 20 procent tvoří cukr ovocný – fruktóza. A proč je vlastně med tak zdravý?
Jednoduše proto, že obsahuje nepřeberné množství cenných látek, které jsou zdraví prospěšné. Nejvíce se med upřednostňuje právě v zimních měsících, ale to je veliká škoda, hned vám řeknu proč konzumovat med celoročně. V medu jsou obsaženy jednoduché cukry, tyto jsou vhodné, když potřebujeme okamžitý příjem energie. Hodně lidí si myslí, že právě cukernatění medu je vada medu nebo dokonce, že včelaři cukr do medu dodatečně přidávají. Není tomu tak, právě krystalizace medu je přirozený proces, který dříve či později nastane. Vůbec to nevadí snad jen v tom, že se med hůře nabírá nebo roztírá, s tímto však lehce zatočíme pozvolným zahřátím medu nejlépe ve vodní lázni. Dále v medu najdeme různé minerální látky například draslík, který kontroluje množství vody v našem těle, hlídá onemocnění cév a zabraňuje svalovým křečím, najdeme v medu také hořčík, tento prvek nám udržuje hladinu cholesterolu v krvi. Železo obsažené v medu nám hlídá zase tvorbu červených krvinek. Látka, která brání tvorbě zubnímu kazu je peroxid vodíku rovněž zastoupen v medu.
Mimo jiné med obsahuje také bílkoviny – pro stavbu buněčných systémů, přírodní látky jako jsou enzymy, silice, hormony, vitamíny, koloidy atd. právě tyto látky zajišťují obranyschopnost a rovnováhu organismu. Je také známo, že med dokáže utišit kašel, zejména u dětí, odstraňuje hleny, je doporučován při stresových situacích, pro omlazení pleti a také při chronických nemocech. Lze ho použít i zevně na popraskané rty nebo hojení ran. Také dobrá rada pro spáče – med podporuje kvalitu spánku.
Med má všestranné využití v kuchyni. Jak do sladkých pokrmů tak i do slaných. Lehce jím jde nahradit cukr do nejrůznějších sladkých těst, například perník bez medu nemůže být perník, stejně tak i tradiční medovník. Lze ho dát i do nejrůznějších kynutých těst a moučníků, cukr má obecně větší sladivost než med, takže medu, pokud jím úplně nahrazujeme cukr, dáme o čtvrtinu více.
Taková pečínka potřená medem má nezapomenutelnou křupavou kůrčičku, stejně tak nejrůznější medové marinády na grilování či pečení jsou bezkonkurenční. Med si dobře rozumí s chilli, česnekem, hořčicí i balzamico octem. Můžeme jej přidat do dresinku na nejrůznější zeleninové saláty nebo jím pokapat zeleninou pečenou. Fantazii se meze nekladou.
Je také výborný k ochucení jogurtů, různých obilných kaší, nebo čerstvé ovoce s ořechy a medem, je to správné pro zdravý start dne.
Medem lze osladit i čaje, hodí se dobře k bylinkám například máta, heřmánek, pampeliška, před spaním příjemně uklidní horké mléko oslazené medem, v létě ho použijeme do různých limonád, hodí se perfektně k zázvoru. Prim hraje v ovocných koktejlech nebo smoothies, kde vynikne jeho specifická chuť.
Med a jeho účinky jsou známy po celém světě už několik tisíc let. Zmínky najdeme ve starém Egyptě, zde věřili, že med dělá tělo krásným, ve starém Řecku ho konzumovali zápasníci kvůli síle a bohové na Olympu prý popíjeli medovinu, Hippokratés sám med užíval a učil, že med ředí krev.
A tak mě napadá, že pořekadlo „mazat med kolem huby“ v tomto případě nabývá zcela nového významu…
A nezapomeňte…Jídlo je vášeň
Tomáš Smoček