Už to máme tu. Někdo se na sezonu zavařování těší, jiný zavařuje, protože by měl a někdo to nedělá vůbec, protože si raději vše koupí. Ale proč? Vždyť to může být zábavné. Vzpomínám si na své dětství, kdy u prababičky se zavařovalo ve velikém. Regály ve sklepě byly plné všeho možného, všude samá zavařovačka. Ať už byla sezóna jahod, meruněk, švestek a dalšího ovoce nebo zeleniny, vždy jsme se sešli a pomáhali vše zpracovat. Možná to je právě ten důvod, proč mám na to tak hezkou vzpomínku. Celá rodina se soustředila v kuchyni, babička míchala něco u sporáku, my děti vypeckovávaly nebo lelkovaly, děda měl tu svoji dýmku a vykládalo se a smálo se.
Domácí kompoty i marmelády jsme ocenili v zimě. Vše bylo děláno s láskou, a co je hlavní, bez chemie. Jen ovoce a cukr. Podíváte-li se dnes na složení marmelád na etiketě, najdete spoustu všelijakých názvů, kterým rozumí beztak jen výrobce, nějaké to ovoce, ano i cukr a to docela dost a hlavně umělé příchutě, konzervanty atd. Oproti tomu ta domácí obsahuje hlavně ovoce a nějaký ten cukr a hlavně váš um a čas, o to víc pak cokoliv vlastnoručně udělané a povedené, to vše lépe chutná!
Dělala to zcela jednoduše, ovoce očistila, naskládala do sklenic, podle kyselosti nasypala cukr krystal, většinou 2 – 4 lžíce, zalila horkou vodou. Sklenici zavřela a vařila podle druhu ovoce. To tvrdší samozřejmě potřebuje delší dobu jako třeba hrušky. A kompot je na světě.
A udělat marmeládu na jedničku opravdu není žádná věda, je sice trochu pracnější, ale stojí za to.
Sladké ovoce – typu jahody, maliny nebo třeba mirabelky – na 1 kg ovoce dávám 250 g cukru a šťávu z jednoho citrónu.
Kyselé ovoce – citrusy nebo třeba ještě tvrdší meruňky – na 1 kg ovoce dávkuji 400 g cukru.
Cukr nechávám na mírném plameni rozpustit v menším množství vody, vypnu a nechám volně chladnout. Mezitím si načistím a nakrájím ovoce na menší kousky a promíchám s vychladlým cukerným sirupem. Nechám v chladnu nejlépe přes noc macerovat. Poté vařím na požadovanou hustotu. Podle velikosti hrnce dávkuji množství. Pokud dáte velké množství do hrnce, bude se obsah špatně odpařovat a může se ovoce pod vlastní vahou připalovat. Správnou hustotu poznáme podle toho, když vařečkou projedeme po dně, by marmeláda měla zůstat chvíli od sebe, pokud bude příliš řídká, rychle se spojí zpět. Nebo dáme trochu na talířek, nakloňte, marmeláda by měla být hustá a neměla by stékat. Pokud máme ovoce, které špatně želíruje, tak doporučuji přidat trochu rybízu, šťávu z citronu a vařit, dokud marmeláda nezhoustne.
Zavařeninu plníme do horkých sterilizovaných sklenic, uzavřeme víčkem a otočené dnem vzhůru necháme pod utěrkou vychladnout do druhého dne.
Samozřejmě to není jen o ovoci, co takové čalamády, nakládané okurky, šlapané zelí, papriky a rajčata nebo kořenová zelenina, tu moje babička nakládala do tuku, dodnes si pamatuju chuť polévky s kořenovou zeleninou.
Co s houbami, když už máte nasušeno? Do octa nebo třeba podusit na másle nebo sádle a šup s tím do sklenic. Výborná záležitost pod maso, do omáčky či na smaženici. Tady je malý návod jak na to :
Houby očistíme, nakrájíme a dusíme s trochou soli asi hodinku. Pokud houby osolíme, měly by pustit vodu, jestli se nám zdá málo, klidně podlijeme a hlídáme, aby se nepřipálily. Až se voda zcela vydusí a houby budou měkké, přidáme přepuštěné máslo. Směs dáme do skleniček a do každé přidáme navrch ještě trochu másla. Zavíčkujeme a dáme na 1 hodinu sterilovat do vodní lázně tak, aby voda bublala. Poté vytáhneme a položíme dnem vzhůru, překryjeme mokrou utěrkou a necháme vychladnout.
Rajčata nakrájíme na větší kousky a dáme do skleniček do plna, podle chuti je možno přídat třeba bazalku či jiné čerstvé bylinky, česnek nebo chilli papričku. Zavíčkujeme a sterilizujeme 1 hodinu v hrnci, kde voda sahá až nad skleničky. Poté opět vytáhněte a obraťte dnem vzhůru, dokud nevychladnou. Jsou moc dobré jako základ do těstovin či domácí pizzu.
No a klasika, nesmím vynechat recept na nakládané okurky. Jistě, každý kdo nakládá a steriluje má své osvědčené evergreeny, já jsem ho měl taky, dokud jsem nevyzkoušel tento nálev. Pokud byste měli chuť, doporučuji:
Tento nálev použijte pro okurky, cuketu i čalamádu:
4 litry vody, 500 ml octa, 60g soli, 350g cukru a koření – 68 kuliček hořčice, 40 pepřů, 8 nového koření, 3 bobkové listy, 5 hřebíčků
Okurky dáme do sklenic, zalijeme horkým nálevem, uzavřeme víčkem a sterilizujeme v hrnci s mírně vroucí vodou po dobu 15 – 20 minut. Hladina vody by měla sahat a si 2 cm pod víčka. Sklenice poté vyjmeme a necháme je pod utěrkou vychladnout.
Toto množství nálevu vystačí asi na 8 sklenic o obsahu 0,7 litru.
Z cukety připravíme libovolné řezy, kterými naplníme sklenice. Zalijeme horkým nálevem, uzavřeme víčkem a sterilizujeme stejně jako okurky.
Zeleninu umyjeme a připravíme na krájení. Nakrájenou zeleninu dáváme do mísy se studenou vodou. Mrkev krájíme na kolečka, cuketu třeba na kostičky, papriku na jemné proužky, květák rozebereme na malé růžičky. Vše promícháme, podle množství přidáme trochu cukru, deko a zastříkneme octem. Směs necháme odležet v chladnu do druhého dne. Scezenou zeleninu plníme do sklenic. Zalijeme horkým nálevem, uzavřeme víčkem a sterilizujeme 15 minut. Hladina vody by měla sahat a si 2 cm pod víčka. Sklenice poté vyjmeme a necháme je pod utěrkou vychladnout.
Klasický způsob: sklenice omyjte v mýdlové vodě, opláchněte. Urovnejte na plech a dejte sušit do trouby na 130-140°C. Nejlepšího výsledku konzervace dosáhnete, když budete horký obsah plnit do horkých sklenic.
Sklenice můžete také vařit ve vodě a poté nechat okapat nebo dát do myčky při nejvyšší teplotě. Pozor v každém případě se nedotýkejte vnitřku sklenice. Po naplnění uzavřete pevně víčkem, překlopte a pod utěrkou nechejte vychladnout.
Budu rád, když nějaký můj nebo spíš babiččin recept vyzkoušíte a dáte mi vědět, jak Vám to šlo a chutnalo. Opravdu to není nic těžkého, stačí chtít zkusit něco jiného. Vaření je jedna z oblastí, kde se neustále dá zdokonalovat a posouvat, zkoušet nové věci. A hlavně udělat si z toho zábavu, potěšení a strávit čas s rodinou.
Mějte hezký podzim!
Tomáš
PS: Zaveďte si sešit na poznámky, takovou vaši budoucí kuchařku, abyste příště věděli co zlepšit, čeho ubrat nebo přidat!