Červená řepa – učiněný poklad
Červená řepa, má své milovníky a taky odpůrce, pokud patříte mezi ty, co červenou řepu milují, věřte, že máte v rukou učiněný poklad, co se týče prospěšnosti a obsahu důležitých látek pro naše tělo. Zvláště v tomto období, kdy se počasí rychle mění a výkyvy teplot jsou na denním pořádku, bychom měli do jídelníčku zařazovat hlavně potraviny, co nás vnitřně zahřívají. Červená řepa je kandidát číslo jedna. A proč je vlastně tato zelenina tak prospěšná?
Červená řepa je vysoce zásaditá, díky tomu umí potlačovat bakterie a viry. Díky obsahu červeného barviva je výborným antioxidantem. Pokud si červenou řepu odšťavníte, získáte doslova elixír života.
Co všechno vymáčkneme z červené řepy?
Sklenička šťávy z červené řepy o obsahu 0,25l obsahuje například 1,34 mg železa, právě díky železu je červená řepa prospěšná pro udržení optimálních funkcí všech částí těla. Ten, kdo je chudokrevný, by si šťávu z červené řepy měl dopřávat pravidelně pro zlepšení krevního obrazu. Také listy špenátu obsahují velké množství železa, avšak listy z červené řepy mají obsah vyšší.
Červená řepa pomáhá odstraňovat z našeho mozku jedovaté kovy jako je třeba hliník.
Ve skleničce šťávy najdeme také draslík, téměř 500mg. Tento prvek pomáhá zajišťovat správnou vyváženost vody v těle a hlavně správné množství draslíku v těle zabraňuje svalovým křečím, naše tělo ho potřebuje pro správnou funkci ledvin.
Červená řepa obsahuje i křemík, ten posiluje kosti, kůži a cévy. Také rubidium a cezium, mangan – ten potřebujeme pro výrobu tyroxinu, což je hlavní hormon štítné žlázy, kyselinu listovou a v neposlední řadě i vitamín C. Díky obsahu vlákniny je prospěšná na trávení.
Fosfor – obsah je kolem 60mg, nezbytný pro zdravé zuby a kosti. Také udržuje optimální Ph v těle a správnou tvorbu DNA.
Nesmíme zapomenout ani na obsah hořčíku – 39mg, ten naše tělo potřebuje pro svaly, imunitní systém a nervy. Tento prvek je absorbován v tenkém střevě a je vylučován ledvinami.
Řepu dávkujte opatrně a pozvolna
Pokud se tedy rozhodnete červenou řepu, respektive spíš šťávu z červené řepy pravidelně zařadit, dělejte tak ze začátku pozvolna. Doporučuje se vypít během týdne asi kolem půl litru na osobu. Takže si to rozložte do několika dní, řeďte buď vodou, nebo přidejte do odšťavnovače mrkev nebo jablko. Nebojte se ji nabídnout i dětem, zejména v tomto období to určitě má smysl. A proč je doporučováno šťávu z červené řepy ředit? U některých jedinců jejich játra nejsou schopny čistou šťávu zpracovat, také pokud ji vypijete větší množství najednou, můžete cítit nevolnost či bolest hlavy.
Červená řepa je prospěšná na trávení a poruchy zažívání, na kardiovaskulární poruchy, oběhové poruchy, tlumí stres, snižuje hladinu špatného cholesterolu, podporuje růst vlasů a nehtů, zabraňuje tvorbě akné, díky obsahu betainu zamezuje vzniku rakovinných nádorů. Díky červené řepě si lze zajistit lepší vytrvalost a svěžest.
Důvodů, proč jíst červenou řepu je opravdu spousta a určitě jsem je zde všechny neuvedl. Je jasné, že největší množství látek si červená řepa uchová za čerstva. Pojďme se však podívat jak červenou řepu upravit, aby chutnala všem, třeba i těm “ne-milovníkům”.
Pár tipů jak si připravit červenou řepu
Dám Vám několik receptů, jak tuto výbornou zeleninu upravit. Jak již jsem se rozepsal o prospěšnosti šťávy, tak k snídani bych Vám ji doporučil, přidejte také šťávu z řapíkatého celeru a mrkve, která Vám nastartuje den a budete plni energie a optimismu. Nebo celer nahraďte jablky.
Salát z čerstvé červené řepy
Řepu omyjeme, oloupeme a na hrubém struhadle ji nastrouháme, dáme do mísy, pokapeme olivovým olejem, přidáme ocet balsamico krémovou variantu. Sezamová semínka si opražíme na sucho na pánvi a nasypeme je na řepu. Dobře promícháme, pokud je třeba přisolíme. Podáváme s čerstvou bryndzou nebo sýrem Feta, výborná je i varianta se ztraceným vejcem – jak správně připravit nejen ztracené vejce, vás naučím tady: www.jidlojevasen.cz. Salát doplňte čerstvým chlebem nebo tmavým pečivem a je to. Pokud někomu vadí, příliš zemitá chuť červené řepy klidně ji uvařte a dejte do salátu uvařenou.
Červená řepa jako carpaccio
Stejně tak vařená řepa se používá na carpaccio. Je to výborné letní osvěžení pokud červenou řepu předem vychladíte. Nakrájejte uvařenou řepu na tenké plátky, ty rozložte na talíř, zakapejte kvalitním olivovým olejem, ozdobte hoblinkami parmazánu a rukolou, opepřete a posolte mořskou solí z mlýnku. Místo parmazánu můžete podávat s kozím sýrem, kapkou medu a vlašskými nadrcenými oříšky.
A je tu opět má milovaná babička, která dokázala z této zeleniny udělat zázraky. Zde je recept na nakládanou červenou řepu:
Řepa na sladko-kyselo
Omytou červenou řepu dáme vařit na 2 hodiny do vody. Oloupanou řepu krájíme na plátky, nebo nastrouháme na hrubém struhadle. Na nálev budeme potřebovat 1 l vody, 300 ml octu, lžíci soli, 4 lžíce cukru a fenykl. Abychom nemuseli sypat fenykl přímo do sklenic, uděláme si odvar z fenyklu, podle vaší chuti a ten pak scedíme a nalijeme do nálevu. Kdo ho nemá rád, vynechá, je to jen na Vás. A nyní už můžeme červenou řepu plnit do sklenic, proložit pár plátky křenu a zalít nálevem. Zavíčkovat a ještě sterilovat na 90stupních 30 minut.
Zelí z červené řepy
A už jste ho zkoušeli? Výborná záležitost. Nakrájíme si na drobno kousek dobrého domácího špeku, dáme do hrnce a necháme pustit tuk. Na něho dáme nakrájenou cibuli a necháme restovat do růžova. Červenou řepu nastrouháme na hrubém struhadle, přidáme na cibulku a špek, podlijeme vývarem a dusíme do měkka. Posolíme, přidáme trochu cukru a ocet podle chuti. K tomu upečené masíčko, bramborový knedlík a je oběd jak víno.
Sirup z červené řepy
Na 2 kg červené řepy budeme potřebovat 500 g krystal cukru. Očištěnou a nahrubo nastrouhanou červenou řepu dáme vařit do 1litru vody spolu s cukrem. Vaříme asi 1 hodinu. Poté scedíme tekutinu. Do tohoto sirupu přidáme šťávu z 3 až 4 citrónů, přivedeme k varu. Sirup z červené řepy plníme do sklenic a máme hotovo. A co s uvařenou červenou řepou co nám zbyla ze sirupu? Šup do přesnídávky!
Přesnídávka z červené řepy a jablek
3 kg jablek, 2 kg červené řepy, 1 kg cukr krystal a skořice
Cukr rozpustíme na středně tmavý karamel. Přidáme asi 3 dl vody, aby se karamel rozpustil. Oloupaná a jadřinců zbavená jablka nakrájená na malé kousky dáme do této vody a přidáme skořici. Jablka vaříme tak dlouho, dokud se nerozvaří, potom přidáme řepu, která nám zbyla ze sirupu a rozmixujeme, do hladka. Pokud se nám konzistence nebude zdát dostatečně hustá, necháme ještě na mírném plameni zredukovat. Přesnídávku plníme do sklenic a sterilujeme při 85 stupních 20 minut.
Všichni jistě známe typický a tolik dobrý ruský boršč. Ten se bez červené řepy prostě neobejde.
Zkuste jednoduchou polévku z červené řepy, asi kilo čerstvé červené řepy očistěte a nakrájejte na malé kousky. Dejte vařit do asi 1 litru osolené vody. Poté jak bude řepa měkká, rozmixujte do hladka, nastrouhejte lehce muškátový oříšek. Zjemněte smetanou a je to. Při servírování lehce opepřete.
Moje děti třeba mají moc rády pečenou červenou řepu. Není to nic složitého. Dám ji jednoduše do trouby spolu s brambory a jinou zeleninou, například mrkví a cibulí. Pokapu olivovým olejem, proložím čerstvým tymiánem nebo rozmarýnem. Peču do měkka a podávám k masu.
Možností a způsobů jak podávat červenou řepu je nesčetně mnoho. Zkoušejte a objevujte co Vám chutná.
Napište mi své tipy, co připravujete vy z červené řepy, budu moc rád.
Hezké podzimní dny
Tomáš